Asiye Tuğçe Çakır

Asiye Tuğçe Çakır

Sahte Aşı Kartı Veya PCR Test Sonucu Kullanmak Suçtur

Gönüllülük esasına dayanan bu faaliyetin, Kovid-19 hastalığının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riskin asgari seviyeye düşürülmesi için temel prensip olan temizlik, maske ve mesafe kurallarından sonraki tek çare olduğu kanaatindeyim.

20 Ağustos 2021 günü valiliklere gönderilen genelgede, aşıya karşı tereddüt içerisinde olan kişilerin kaygı ve tereddütlerini gidermek için valilikler ve kaymakamlıklar tarafından çalışmalar yürütmeleri gerektiği belirtilirken, 6 Eylül 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere aşı olmayan, hastalık geçirmemiş veya azami olarak 48 saat önce yapılmış negatif PCR testi olmayan kişilerin konser, sinema ve tiyatro gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu faaliyetlere katılmasına müsaade edilmeyeceğini duyurdu. Aynı zamanda bu kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçları ile seyahat de edemeyeceklerini belirtmemiz gerekiyor.

Aşıya karşı olan ve halen aşı olmamış-olmayacak olan kişiler, bu duruma çözüm olarak sahte aşı kartları ve PCR test sonucuna yöneldi. Hatta yakın zamanlarda bu konu ile ilgili bir hastaneden 3 hemşire tutuklandı. Hastane yöneticilerinden 3 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Peki sahte aşı kartı ve PCR test sonucu düzenleyenler, düzenlenmesini isteyenler ve bu evrakları kullanan kişiler hangi yaptırımlar ile karşı karşıya kalacak?

BELGELERİ HEM DÜZENLEYEN HEM DÜZENLENMESİNİ İSTEYEN HEM DE KULLANAN CEZALANDIRILIR

Sağlık Bakanlığının aşı kartını taklit ederek sahte aşı kartı düzenlemek resmi belgede sahtecilik suçunu oluşturur. Bunu düzenleyen sağlık mesleği mensubu olduğunda öngörülen hapis cezası 8 yıla varabilmektedir. Negatif PCR test sonucunu gösterir belgeyi sahte olarak üretmek de yine belgede sahtecilik suçunu oluşturur. Ancak özellikle vurgulamak gerekir ki sadece sahte aşı kartı veya PCR test sonuç belgesini düzenleyenler değil, bunların düzenlenmesini isteyen ve kullananlar da ceza hukuku bakımından sorumlu olacaklardır. Kişi azmettirmemiş ama bilerek sahte aşı kartı veya sahte PCR test sonucunu kullanmışsa onun da ceza hukuku sorumluluğu doğacak ve cezalandırılacaktır. Sahte aşı kartı veya PCR test sonucunu düzenleyen sağlık görevlisi olmasa da örneğin kişi kendisi düzenlese ve kullansa da belgede sahtecilik suçundan sorumlu olur. Şayet sahte aşı kartı için kamusal görev yapan sağlık çalışanına maddi menfaat sağlanmış ise bu durumda 'rüşvet' suçu söz konusu olur. Bu halde rüşveti veren hakkında da alan hakkında da mahkumiyete hükmedilir. Sahte aşı kartı veya PCR test sonucu belgesi için verilen paralar müsadere edilir. Bu suçlardan mahkum olanlar, kamu görevi yasağı gibi pek çok hak yoksunluğu güvenlik tedbiri olarak uygulanır. Üstelik sahte PCR test sonucu veren yerin özel bir sağlık kuruluşu olması halinde bunu bilen yöneticiler de cezalandırılır ve bu kuruluşun faaliyet izni iptal edilebilir. 

DURUMA GÖRE ‘YARALAMA’ VEYA ‘ÖLDÜRME’ SUÇLARI OLUŞABİLİR

Sahte aşı kartı veya PCR test sonucunu kullanmak sadece belgede sahtecilik suçunu değil bazı durumlarda 'öldürme' veya 'yaralama' suçlarını da oluşturabilir. Kişi pozitif olduğunu veyahut temaslı olduğunu bilmesine rağmen toplum içine karışıyor, genelge ile yasaklanmasına rağmen sahte belgeleri kullanarak yasaklanan bölgelere giriyor, halkın sağlığını kasten tehlikeye atıyor ise kendisinin bu eylemi sebebi ile Kovid-19 hastalığına yakalanan ve iyileşen kişiye karşı ‘yaralama’ kişinin ölümü halinde ise ‘öldürme’ suçlarından yargılanabilir. Yaralama veya öldürme suçlarından yine hem sahte belgeyi düzenleyen hem de kullananlar sorumlu tutulacaktır. Sahte PCR testini düzenleyen sağlık görevlisi bu belgeyi kullanan kişinin virüs bulaştırabileceğini ve bunun sonucunda başka kişilerin hasta olabileceğini ve ölebileceğini öngörmektedir. Bu nedenle o da öldürme veya yarama suçlarından sorumlu tutulacaktır.

Sağlık her şeyin başı ise de adaletsiz, hukuksuz da yaşayamaz insan. Toplumsal düzeni sağlamada hukukun yaptırım ve tedbirlerinin yeri yadsınamaz. Sağlığımızı riske atan kişilerin cezalandırılmasından önce toplumun bilinçlenmesi en büyük temennimdir. Birbirimizin yaşam alanına saygılı, sadece kanunlara değil vicdanımıza da bağlı nice günler görmek ve diğer yazımızda görüşmek dileği ile. Sağlıklı ve adaletli kalınız!

Önceki ve Sonraki Yazılar
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.