Utanma Kavramı Değişti

Şehrimize yeni bir soluk getirecek, adıyla, kalitesiyle kendisini her daim konuşturacak Konya Gündem doğdu. Hayırlı uğurlu olsun.

Evet heyecanlıyız, ilk sayımız çıktı. İlkler zor olur bilirsiniz. Ama yorulduğumuza değdi. Özellikle şu dönemde yayıncılığa girmek kolay değil. Basılı medya ile dijital yani internet medyasını entegre edersek işte o zaman başarılı olacağız diyebilirim. Sizlerin desteğiyle kısa sürede bir noktaya geleceğiz.

Başlıkta belirttiğim gibi utanma kavramları değişti. Eskiden insanlar hırsızlıktan, yolsuzluktan, iki yüzlülükten, riyadan utanır sakınırdı. Bugün insanlar markalı elbise giyemediği için utanıyor, yaptığı meslekten utanıyor, bindiği arabadan utanıyor, çok parası olmadığı için utanıyor, eziliyor… Lütfen utanma kavramlarınızı değiştirin…

Hırsız, dolandırıcı, tokatçı diyebileceğimiz tipler aramızda geziyor ve bunu bile bile pişkinler… Utanmıyorlar. Çünkü ar damarları çatlamış. Artık yüzüne küfretsen teşekkür edecek hale gelmiş. Bunlara prim vermeyin!

Oturduğu koltuğun hakkını vermeyen memurlara, kamu görevlilerine ve özellikle bürokratlara da bir çift sözüm var. Akşama kadar devletin verdiği koltukta oturmakla iş çözülmüyor. Sabah işe gelip akşam olsa da eve gitsek mantığında olursanız hala sistemsel sorunlarla karşılaşmaya devam ederiz. Dışarda da 3. Sınıf dünya ülkesi diye anılırız. Bu meseleyi yazmazsam olmazdı. Diğer konulara geçelim.

******

Bu sayımızda birazda belediyelerimizden bahsetmek istiyorum. Özellikle sosyal tesislere değinmek istiyorum. Selçuklu Belediyesi tarafından hizmete kazandırılan Tropikal Kelebek Bahçesi müthiş ilgi görüyor. Konya’ya gelen Mevlana’yı ziyaret ettikten sonra mutlaka Kelebeklere uğruyormuş. Ordan da çiçeklerle donatılmış dev parka. Sanırım bir albümlük fotoğraf çıkar. Sille dersen tarihi yapısıyla göreni hayran bırakıyor. Pandemi süreci çıkısında evde bunalan halkımız haftasonu bu güzel yerlerimize adeta akın ediyor. Ahmet Pekyatırmacı Başkan, bir fotoğraf yarışması daha yaparsa mutlaka katılacağım.

*******

Meram Belediyesi de başkanlığa Mustafa Kavuş geldikten sonra harika bir ivme yakaladı. Sosyal tesislerden bahsedecek olursak Dutlukırı Millet Bahçesi, Yenice Parkı, Trafik Parkı ve Huzur Parkı (bunlar benim bildiklerim) her gün dolu dolu geçiyormuş. Huzur Parkı açıldığı günden bu yana 2 defa gittim, her gidişimde de masalar doluydu. Manzarası harika, çay bedava… Bu tesislerin başında Türker bey var. Sistemi kurmuş. Vale bile var. Daha ne olsun…

********

Karatay Belediyesi aslında şehrimizin en manevi bölgesini yönetiyor. Dünyaya maal olmuş Hz. Mevlana gibi bir bilgenin türbesi bu bölgede bulunuyor. Navigasyona Mevlana Müzesi yazan herkes Karatay’ı görüyor. Adına film yapılmış, üniversite bile var. Sosyal tesis anlamında da başarılılar. Hasan Kılca Başkan çok aktif. İlçesini hiç boş bırakmıyor. Karatay’ın özellikle şehir parkı adeta şehri kucaklayan nitelikte. Çocuğunu kaybetsen bulamazsın, başka tarife gerek yok sanırım… Bir de hayvanat bahçesi olan tek ilçemiz. Çocuklarınızı gezmeye bu Pazar nereye götürüyüm diye düşünmeyin, hayvanat bahçesine götürebilirsiniz, oldukça renkli bir gün geçeceğine eminim.

Sosyalleşme anlamında tabi ki eksiğiz. Bunu hepimiz kabul ediyoruz. Pandemi sürecinin araya girmesi aslında birçok plan programı aksattı. Fakat zamanla normale döndüğümüzde daha güzel etkinliklerin şehrimizde yapılacağına inanıyorum. Konser anlamında şehir bir noktaya geldi diyebilirim. Haftada 2-3 gün sanatçı ağırlıyoruz. Onlar da seyircilerini özlemiş. Fakat bu dönemde kapalı ortamda yapılan etkinliklere gitmemeye gayret edin. Çünkü Koronavirüs delta varyantı ile daha tehlikeli bir hal aldı. Sonra keşke dememek için tedbiri lütfen elden bırakmayın.

Günün Sözü : Sermayeniz adamlıksa, her ticarette başarılı olursunuz.

Önceki ve Sonraki Yazılar
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.