Asiye Tuğçe Çakır

Asiye Tuğçe Çakır

Uyuşturucu Madde Tacirliği

Uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin imali, ithali, ihracı, ülke içinde satılması, satışa arz edilmesi, başkalarına verilmesi (temin etme), sevk edilmesi, nakledilmesi, depolanması veya ticaret amacıyla satın alınması, kabul edilmesi halinde, tacir kişi on yıldan az olmamak üzere hapis ve bin günden yirmibin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. Uyuşturucu veya uyarıcı madde ticaretinin ;

  • Toplumun yoğunluğunu oluşturabilecek sosyal alanların sınırlarına iki yüz metreden yakın mesafe içinde,
  • Kimyasal olarak nitelendirilen eroin, kokain, morfin, sentetik kannabinoid ve türevleri veya bazmorfin içermesi,
  • Üç veya daha fazla kişi tarafından birlikte işlenmesi hâlinde,
  • Tabip, diş tabibi, eczacı, kimyager, veteriner, sağlık memuru, laborant, ebe, hemşire, diş teknisyeni, hastabakıcı, sağlık hizmeti veren, kimyacılıkla veya ecza ticareti ile iştigal eden kişi tarafından işlenmesi halinde verilecek cezaların artırımına gidilir.
  • Uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin satıldığı kişinin çocuk olması halinde de sanığın cezasının artırımı yoluna gidlir.

SOSYAL ALAN NEDİR?

Türk Ceza Kanunu’nda bu durum; okul, yurt, hastane, kışla veya ibadethane gibi tedavi, eğitim, askerî ve sosyal amaçla toplu bulunulan bina ve tesisler ile bunların varsa çevre duvarı, tel örgü veya benzeri engel veya işaretlerle belirlenen sınırlarına iki yüz metreden yakın mesafe içindeki umumi veya umuma açık yerler şeklinde belirtilmiştir. Umumi terimi ‘’genel’’ demektir. Umuma açık yer kavramından ise AVM’ler, kafeler, spor salonları ve benzeri yerler anlaşılabilir.

İKRAM ETMEK-ARACI OLMAK

Hem vekil olarak bizlerin hem de bu suçtan yargılanan veyahut hüküm giymiş kişilerin karşılaştığı bir durumdan bahsedelim. Uyuşturucu veya uyarıcı madde ticaretinden cezalandırılması için bu kişinin mutlaka eyleminden parasal menfaat elde etmesi gerekmemektedir. Arkadaşınızın sizden uyuşturucu veya uyarıcı madde istemesi halinde kendi maddenizden ona ücretsiz olsa bile vermeniz bu suçu oluşturmaktadır. Arkadaşınızın size para vermesi, sizin de onun parası ile onun için uyuşturucu madde satın alıp kendisine vermeniz de bu suçu oluşturmaktadır.

ETKİN PİŞMANLIK MÜESSESESİ

Yakalanan kimsenin uyuşturucu maddeyi açık kimliğini bilmediği bir şahıstan aldığını söylemesi ya da hayalî isimler vermesi veya daha önceden uyuşturucu işine karıştığını bildiği kişinin adını vermesi etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanması için yeterli görülmemeli, failin bildirdiği kişi yakalanmış ise mahkûm edilmiş olması ya da yakalanamamışsa kimliği ve varlığının belirlenmesi, failin bildirdiği kişiye suç atması için neden bulunmadığının anlaşılması, mevcut delillerin o kişinin suçluluğunu kabule yeterli bulunması ve verilen bilginin daha önce görevliler tarafından öğrenilmemiş olması durumlarında etkin pişmanlık hükümleri uygulanmaktadır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.