Asiye Tuğçe Çakır

Asiye Tuğçe Çakır

HAKARET SUÇU

ŞİKAYETE TABİ MİDİR?

şikayete bağlı suçlar kategorisinde yer alır. Suçun mağduru, hakaret edeni ve hakareti öğrendiği tarihten itibaren 6 ay içerisinde şikayet hakkını kullanmak zorundadır. Aksi takdirde şikayet hakkını kaybeder.

Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret suçu (TCK m.125/3) şikayete tabi değildir. Bu nedenle hakaret suçunun bu şekli için herhangi bir şikayet süresi sınırlaması yoktur. Cumhuriyet savcılığı resen soruşturma açar.

UZLAŞTIRMAYA TABİ MİDİR?

Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret suçu hariç, tüm hakaret suçları uzlaştırmaya tabidir. Uzlaşma kapsamında olan suçlarda, gerek soruşturma gerekse kovuşturma aşamasında öncelikle uzlaştırma prosedürünün uygulanması, uzlaşma sağlanmazsa soruşturmaya veya yargılamaya devam edilmesi gerekir.

Kamu görevlisine ve cumhurbaşkanına hakaret suçu, şikayete tabi suçlardan olmadığından uzlaştırma kapsamında değildir.

CEZASI NEDİR?

· Hakaret suçunun basit halinin cezası 3 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezasıdır. Mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için fiilin en az üç kişiyle ihtilat ederek işlenmesi gerekir. Suçun basit şeklinde hakim ya hapis cezası ya da adli para cezası verecektir.

· Hakaret suçunun nitelikli halleri olan; kamu görevlisine karşı görevinden dolayı, dini, siyasi, sosyal, felsefi inanç, düşünce ve kanaatlerini açıklamasından, değiştirmesinden, yaymaya çalışmasından, mensup olduğu dinin emir ve yasaklarına uygun davranmasından dolayı veya kişinin mensup bulunduğu dine göre kutsal sayılan değerlerden bahisle, işlenmesi halinde, cezanın alt sınırı bir yıldan az olamaz.

· Hakaret suçunun karşılıklı olarak işlenmesi halinde hakim, taraflardan birine veya her iki tarafa ceza vermeyebilir veya cezayı 1/3’üne kadar indirebilir.

Şunu da belirtmeliyiz ki kişiye beddua edilmesi, kaba ve nezaketsiz sözler söylenmesi hakaret suçunu oluşturmamaktadır. Kelime için hakaret suçunu mu

oluşturur yoksa nezaketsiz ve kaba bir söz müdür ayrımı yaptıktan sonra şikayet etmekte fayda bulunmaktadır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.