Asiye Tuğçe Çakır

Asiye Tuğçe Çakır

25 KASIM: KELEBEKLERİN YILDÖNÜMÜ

Mirabel kız kardeşlerden birinin kod adının “Kelebek” olmasından da esinlenerek; 25 Kasım 1981 gününden sonra üç kız kardeş dünyada "Kelebekler" adıyla anıldı.

1999 yılında Birleşmiş Milletler bugünü “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak ilan etti. Kelebeklerin devlete ve erkek şiddetine karşı verdiği mücadele, 25 Kasım 1981 günü nesilden nesle biz kadınların omuzlarına devrediliyor.

Şöyle bir baktığımızda yaşananlar, şahit olunanlar, duyulanlar ‘yıllar farklı, zihniyet aynı’ dedirtmekte. Kadının sesini duymamak için kulak tıkayan sonrasında varlığımızı ortadan kaldırmak için eyleme geçen kanlı eller…

Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de kadına yönelik şiddet önemli bir sorun ve insan hakları ihlali olarak karşımıza çıkmaktadır. Kadına yönelik şiddete yönelik olarak tedbirler almamak ve bu hukuksuzluğu görmezden gelmek şiddetin temel unsuru olan kadın erkek eşitsizliğini desteklemek anlamına gelmektedir. Bu nedenle kadınların da toplum içerisinde normal bireyler olarak görülmeleri ve huzurlu bir hayat sürdürmeleri için kadına yönelik şiddetin hem insanların hem de devletin gözünde bir suç olarak görülmesi, bunun yanında devletin kadına yönelik suçları cezalandırması ve kadınların korunmasına yönelik önlemleri arttırması oldukça önemlidir. Şiddete maruz kalan kadınlar açısından ele alındığı zaman kadınların hukuki haklarını iyi bilmelerinin ve şiddet karşısında hukuki yollara başvurmalarının kadına şiddet olaylarının en aza indirilmesine katkı sağlayacağı söylenebilir.

Bugün hala kadınlar tanımadıkları insanlar tarafından tecavüze uğruyor, şiddet görüyor, öldürülüyor. Bazen  “sevildikleri” için, “kıskanıldıkları” için şiddet görüyor, öldürülüyorlar.

Bir önceki yazımda yine benzer bir konu ile sizlere seslenmiştim. Bugün, 25 Kasım neden Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak anılmaktadır, herkesin bilmesi için bu konuyu sizlerle paylaştım. 1981 yılının kelebekleri içimizdeler halen. Direnen, savaşan, konuşan yeri geldiğinde bağıran kelebekler. Susmayalım. Acısa da canımız, kalmasa da gücümüz tek bir nefeste bağıralım. Utanmayalım yaşattıklarından. Gördüysem şiddet, ben değil o utanacak!

Mücadelemizin günü kutlu olsun…

Önceki ve Sonraki Yazılar
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.