KTO Karatay'ın Mobil Uygulama Projesi, patent tescili aldı

KTO Karatay'ın Mobil Uygulama Projesi, patent tescili aldı

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi, 2017 yılından itibaren geliştirilmeye başlanan Emzirme Danışmanlığı Mobil Uygulaması Projesine Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan tescil almaya hak kazandı.

KTO Karatay Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Ebelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Güliz Onat Demir tarafından 2017 yılında geliştirmeye başlanan ve 2019 yılında KTO Karatay Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi patent portföyüne hizmet buluşu olarak dahil edilen “Emzirme Danışmanlığı Mobil Uygulaması” çalışmasına Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil aldı.

Proje kapsamında, çocuk sahibi olmuş annelere ve anne adaylarına yönelik geliştirilecek mobil uygulama ile annelere doğum anından itibaren bebeklerinin emzirme süreçleri hakkında çeşitli sorular yöneltilecek, verilen yanıtlara göre sağlıkta yapay zekâ ve veri madenciliği yöntemleriyle emzirme sorununun tanısının konulabilmesi amaçlanıyor.

“Yeni Bebek Sahibi Olmuş Annelere ve Anne Adaylarına Büyük Fayda Sağlayacak”

KTO Karatay Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi, alınan buluş patenti hakkında; “Tekniğin bilinen durumunda, yürütülen çalışma haricinde tüm özelliklerin bir arada olduğu bir başka çalışmanın mevcut olmaması başvurumuzu başarıya götürmüştür. Portföyümüzde olan ve patent belgesi alan bu teknolojiyi ticarileştirmek üzere son aşamaya geldik, yeni bebek sahibi olmuş annelere ve anne adaylarına büyük fayda sağlayacak IOS ve Android marketlerde yer alacak mobil uygulamamızı tamamlayarak yayın hayatına başlatacağız” şeklinde açılamada bulundu.

KTO Karatay Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Ebelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Güliz Onat Demir ise yaptığı açıklamada “Öncelikle annelerin ve anne adaylarının faydalanacağı bu uygulamayı hayata geçiriyor olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Sağlıklı bir toplum için emzirme büyük bir önem arz ediyor. Anne sütü mucizesinden tüm bebeklerin faydalanması gerekiyor. Bu uygulama ile emzirmede yaşanan sorunlarının tanısının konulması ve anne/anne adaylarına destek vermeyi amaçlıyoruz. Projemizin Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan tescil alması hepimizi gururlandırdı. Bu projeyi desteklemeye değer gören KTO Karatay Üniversitesi aileme teşekkür ederim” dedi.

Prof. Dr. Güliz Onat Demir Kimdir?

Prof. Dr. Güliz Onat, doğum ve kadın sağlığı hemşireliği alanında profesördür. Reproductive Health ve “Farkındalıkla Emzirme, Doğum ve Süt Arttırma” kitaplarının yazarıdır. KTO Karatay Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Ebelik Bölümü Kurucu Başkanı olarak görev yapmakta olan Prof. Güliz Onat Demir, uluslararası kurul sertifikalı emzirme danışmanı unvanını alan ülkemizdeki ilk hemşiredir. “Güliz Onat Emzirme Akademisi”nin kurucusudur. “Aşkla besle” mottosuyla yola çıktığı bu yolda 10 seneyi aşkın süredir emzirme konusunda pek çok aileyi desteklemiştir. Aşkla annelere, bebeklere ve geleceğin ebelerine dokunmaya devam etmektedir. "Aşkla besle” mottosunun daha derin bir anlamı vardır ona göre... ve hayatının her alanını aşkla beslemeye gayret etmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.