Altunyaldız Bilişim Vadisi'ni ziyaret etti

Altunyaldız Bilişim Vadisi'ni ziyaret etti

AK Parti Konya Milletvekili Ziya ALTUNYALDIZ başkanlığındaki TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile birlikte Bilişim Vadisi’nde teknik gezi gerçekleştirdi ve Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nu (TOGG) ziyaret etti

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş’ın Türkiye’nin Otomobili TOGG’a ilişkin sunum yaptığı ziyarette ayrıca TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya ALTUNYALDIZ ve beraberindeki heyet Bilişim Vadisi’nde yer alan Tasarım Kümelenme Merkezi ve Yazılım Okulu’nda incelemelerde bulundu.
Komisyonun Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirdiği ziyaret Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcıları Mehmet Fatih Kacır ile Çetin Ali Dönmez’in Komisyon üyelerine yaptığı sunum ile sona erdi.

Ar-Ge Tasarım Merkezleri ile Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi’nin açılış töreninde söz alan AK Parti Konya Milletvekili ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya ALTUNYALDIZ, Sanayi Devrimi’nden bu yana üretim süreçlerinin de evrim geçirdiğini, iki yüzyıl önceki buhar gücünün yerini bugün yapay zeka, teknoloji ve inovasyonun aldığını ifade etti

ALTUNYALDIZ: “Bugün dünyanın en değerli 10 şirketinin 7’si teknoloji şirketi. Teknolojiye, dijitalleşmeye ayak uyduran şirketler büyük yatırımlar alıyor, karlarını çok kısa bir sürede artırıyor. Ülkemizden değeri 1 milyar doları aşan unicorn’ların, 10 milyar doları aşan decacorn’ların çıkması bizleri sevindiriyor. Ülkemiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde savunma sanayiide ve teknolojide büyük atılımları hayata geçirdi. İlerleyen dönemde de ülkemizdeki unicorn’ların, decacorn’ların sayısını hızla artıracağız.” fadelerinde bulundu.
ALTUNYALDIZ ayrıca: “Bu yılın başında Meclis’imizde kanunlaştırdığımız düzenlemelerle birlikte inovasyon, teknoloji, tasarım ve markalaşmadan oluşan rekabetçilik ekosistemini bir adım daha öteye taşıdık. Sanayi-üniversite-araştırmacı ve girişimci iş birliğinin yeni bir fazda gelişimini sağladık. AR-GE ve tasarım merkezlerine yönelik kanunların birbirini destekleyen ve tamamlayan yapılarını güçlendirdik. Bu bir takım oyunu. ikirlerin oluşması, bu fikirlerin modellenebilmesi, modellerin üretime dönüşebilmesi, üretimlerin ticarete dönüşebilmesi, değer zincirinin halkaları. Bunları birbirinden ayırmak mümkün değil. İşte bütün bunları oluşturabilmek de tüm parametreleri örtüştürebilmek, iradesini ortaya koyabilmek ve bu iradeyi de birlikte taşıma becerisini ortaya koyabilmektir.” değerlendirmelerinde bulundu.

AK Parti Konya Milletvekili Ziya ALTUNYALDIZ başkanlığındaki TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile birlikte Bilişim Vadisi’nde incelemelerde bulundu.

Tasarım Kümelenme Merkezi’nde Anadolu’da yer alan endemik bitkilerden, folklor unsurlarından esinlenerek hazırlanan ürünleri inceleyen heyet, dijitalleşmeyle beraber önemi giderek artan yazılım alanında eğitimler veren Tasarım Okulu’nu ziyaret etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu üyeleri daha sonra ürkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nu (TOGG) ziyaret ederek TOGG ile ilgili bilgiler aldı.

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş’ın TOGG’a ilişkin fabrika inşaatına ve AR-GE faaliyetlerine ilişkin bilgi verdiği ziyarette fabrikanın 1,2 milyon metrekare alanda kurulduğunu, akıllı cihazlarla ilgili teknolojiyle ilişkin merkezlere, Bursa ve Kocaeli'ye yakın olduğu ifade edildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.