"Türkiye, Türk Cumhuriyetleri'nin kültürünü yaşıyor"

"Türkiye, Türk Cumhuriyetleri'nin kültürünü yaşıyor"

Hazreti Mevlana’nın 814'üncü doğum yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen, ‘18. Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali'nde konser vermek üzere Konya’ya gelen Kırgız ses sanatçısı Salamat Sadikova, Mevlana Müzesini ziyaret etti.

Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün öncülüğünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı, TRT, Karatay, Meram ve Selçuklu Belediye Başkanlıklarının katkılarıyla organize edilen festival kapsamında, Kırgızistanlı ses sanatçısı Salamat Sadikova, 28 Eylül’de Selçuklu Kongre Merkezi’nde konser verecek.

MEVLANA’NIN SÖZLERİ İNSANI TERBİYE EDİYOR

Konser öncesi Konya’ya gelerek Mevlana Müzesini ziyaret eden Kırgız sanatçı önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’ye ilk kez doksanlı yılların başında turne için geldiğini belirten Sadikova, bir ay boyunca turne yaptıklarını ve Türkçe şarkılar da söylediklerini ifade etti. Sadikova, Konya’da bulunmaktan mutluluk duyduğunu, Hazreti Mevlana’nın insanı terbiye eden sözlerinin onu çok etkilediğini söyledi.

TÜRKİYE, TÜRK CUMHURİYETLERİNİN KÜLTÜRÜNÜ YAŞIYOR

Mistik Müzik Festivali organizasyonu ile ilgili düşüncelerini de paylaşan Sadikova, “Dünyada ne kadar problemler varsa Türkiye, Türk Cumhuriyetlerinin öncüsü olarak kültürümüzü yaşatmaya çalışıyor. Biz sanatçılar veya başka insanlar Türkiye’ye geldiklerinde ruhlarını temizleyerek kuş misali memleketlerine dönüyorlar” diyerek, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür etti. Sadikova’ya ziyaretinde, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar ve Festivalin Sanat Yönetmeni Ahmet Çalışır eşlik etti.

DEVLET NİŞANI SAHİBİ

Salamat Sadikova Kırgız halkının sesi ve yüzü olarak biliniyor. Kırgızistan'ın milli çalgısı komuz eşliğinde eserler seslendiren ve kendine has üslubu bulunan sanatçının repertuarında; vatan, insan, toprak, anne, baba, aşk, doğa, sanat türküleri yer alıyor. Ayrıca, Kırgız halkının kültürünün geliştirilmesindeki tecrübesi ve Kırgız halkının özgün müziğinin tanıtımına yaptığı değerli katkılarından dolayı da birçok Kırgız devlet nişanı aldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.