"Torku markamızı en iyi şekilde koruyacak ve daha ileriye taşıyacağız”

"Torku markamızı en iyi şekilde koruyacak ve daha ileriye taşıyacağız”

Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkan Adayı Yusuf Erdem, “Konya’mızın gururu tesisleri ve Torku markamızı en iyi şekilde koruyacak ve daha ileriye taşıyacağız” dedi.

Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkan Adayı Yusuf Erdem, bir ülkenin kalkınıp gelişmesindeki en temel noktanın o ülkenin tarımı ve ülkenin çiftçisine verdiği değer olduğunu belirtti. Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Köylü Milletin Efendisidir” sözünü anımsatan Erdem, “Gerçekten de; o güneşin altında, tozun toprağın içerisinde, tarlada-kırda bin bir fedakârlıkla çalışıp üretim yapan çiftçimiz, hayvancılıkla uğraşan köylümüz olmasa kim ne yiyip ne içebilecektir. Neyin fabrikasını kuracak, hizmet sektörlerinde ne ikram edip ne satacaktık? ifadelerini kullandı. 

Kooperatif vurgusu

Çiftçiye hak ettiği değerin verilmesi gerektiğini dile getiren Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkan Adayı Yusuf Erdem, “Hepimizin karnını doyuran bu fedakâr insanların alın terinin karşılığını fazlasıyla almasını sağlamalıyız. Bunun yolu da kooperatiflerden ve kooperatifçilikten geçer. Bu kooperatifler de hem çiftçinin ürünlerinin hak ettiği değeri bulması için çalışmalı, hem de çiftçinin üretimini kolaylaştıracak, maliyetlerini düşürecek girişimleri sağlamalıdır. Yani hem ürünün satışını, pazarlamasını, işlemesini sağlayacak tesisler, fabrikalar kuracak, hem de gübresinden, yakıtına, ilacından tohumuna her türlü ihtiyacını sağlayacak tesisler oluşturacaktır” diye konuştu.

Fabrikalara sahip çıkmak

Yusuf Erdem, Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin Türkiye’ye örnek olduğunu belirterek, şu görüşleri dile getirdi: “Şeker fabrikalarından, süt fabrikasına, tohumculuk tesislerinden, et entegre tesislerine varıncaya kadar onlarca tesisin kurulmasını sağlamış, bugün sahip olduğu tesislerin sayısı 45’e ulaşmıştır. Ancak, geldiğimiz gün itibariyle de hem hızlı büyümenin yarattığı bir takım etkiler, hem yaşanan pandemi süreci, hem de ekonomik koşullar dolayısıyla ağır bir finansal sorunla karşı karşıya olduğu yönündeki kamuoyu algısı hepinizin malumudur. Bu noktada 22 yıldır kooperatifimizin başında olan Pankobirlik Genel Başkanı Sayın Recep Konu Bey’in yorulduğunu beyan ederek tekrar aday olmayacağını açıklaması hepimizi üzerken, kamuoyundaki algıdan dolayı çiftçimizin de endişelenmesine yol açmıştır.

İşte tam da bu endişe ve belirsizlik ortamında bu fabrikaların bir kısmının kuruluşundaki naçizane emeklerimizi bilen hem çiftçilerimiz, hem de fabrikalarda çalışan işçilerimiz ile bu fabrikalarla bağlantılı sektörlerdeki, kamyoncusundan bakkalına, inşaatçısından pastanecisine varıncaya kadar bütün esnafımız ‘Kooperatifimize, fabrikalarımıza sahip çıkmak, onları eski görkemli günlerine geri döndürmek ve daha iyi hale getirmek üzere’ son bir aydır yoğun bir istek ve ısrarla, evlatları, kardeşleri olarak gördükleri bizleri göreve davet etmişlerdir. İnsanlara hizmetin Allah katında en mukaddes ibadetlerden biri olduğuna inanan bizlerin de bu sese kulağımızı tıkamamız mümkün değildi. Evet, sevgili Konyalı hemşehrilerimiz, saygıdeğer çiftçilerimiz; gür sesinizi duyduk ve sizlerin çağrısına uyarak geldik. Talebiniz başımızın üstünde. Sizler bu ülkenin velinimetisiniz. Sizlere nasıl hayır diyebilirdik ki. Şimdi huzurlarınızda tekrar açıklıyorum. Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanlığına Aday oluyorum.”

Adil olacağız

Üzerine düşeni yaptığını anlatan Erdem sözlerini şöyle tamamladı: “Artık söz sizin, son söz çiftçilerimizin. Evet, haklısınız. Fabrikalarımızın bir takım sorunları olduğu doğrudur. Bunların çoğu da ekonomik ve finansal sorunlardır. Ancak hiç endişelenmeyin, bu sorunlar çözülemez sorunlar değildir. Yeter ki iş ehlinin elinde olsun. Bu anlamda da hepiniz müsterih olun. Bizlerin hem ekonomik ve finansal bilgimiz, hem projeciliğimiz, hem de yeteneğimiz buna yeter. Sizler yanımızda oldukça üstesinden gelemeyeceğimiz zorluk yoktur. Bizler, en büyük gücün Hakk’ın ve halkın gücü olduğuna inananlardanız. Eğer Cenab-ı Hakk, alnımıza bu konuda sizlere hizmeti yazmış ise, sizler de bizim yanımızda iseniz şuna emin olun biz bu hizmeti en iyi şekilde yerine getireceğiz. Konya’mızın gururu bu tesisleri ve Torku markamızı en iyi şekilde koruyacak ve daha ileriye taşıyacağız. Bütün bunları yaparken de bir şeyi iyi bilmenizi istiyoruz. Adil olacağız.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.