Sanayilerdeki endüstriyel atıklar toplanıyor

Sanayilerdeki endüstriyel atıklar toplanıyor

Karatay Belediyesi, Konya’nın sanayi sitelerinin en yoğun olduğu ilçede farklı sektörlerden binlerce işletmenin faaliyetleri sırasında ortaya çıkan endüstriyel atıkların toplanması amacıyla hareket geçti.

Karatay, yaklaşık 60 sanayi sitesiyle Konya’nın bu alandaki en yoğun ilçelerden bir tanesi. Söz konusu sanayi sitelerindeki binlerce işletme, faaliyetleri sırasında günlük 150 tona kadar tehlikeli veya tehlikesiz endüstriyel atık ortaya çıkarıyor.

Konya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Konya Büyükşehir Belediyesi ile merkez ilçe belediyelerinin işbirliğinde sürdürülen projeyle sanayi siteleri, sıfır atık konusunda bilgilendirildikten sonra şu ana kadar sanayicilere ilk etapta 300 adet sarı renkte tehlikesiz endüstriyel atık konteyneri dağıtıldı. Söz konusu konteynerlerde biriken atıklar ise ekipler tarafından toplanıp Kaşınhanı Düzenli Depolama Sahası’na götürülüyor.

Karatay Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü Sıfır Atık ekipleri de ilçedeki sanayicileri Sıfır Atık konusunda bilgilendirerek sanayicilere sarı renkte tehlikesiz endüstriyel atık konteyneri dağıttı. Sanayiciler, sarı renkteki söz konusu konteynerlere cam, deri, kauçuk, strafor, ahşap, hurda atıkları gibi ekonomik değeri olmayan atıkları biriktirecek; böylece ekonomik değeri bulunan evsel nitelikli atıklarla karışması önlenerek geri dönüşümünün kolaylaşması sağlanmış olacak.

Ekipler; bilgilendirme çalışmaları sırasında sanayicilere, atık depolamada endüstrilerden kaynaklanan atıkların evsel nitelikli atıklarla karışmadan toplanıp bertaraf edilmesinin öneminden bahsetti. Ekipler ayrıca, söz konusu atıkların çöpten elde edilecek enerji ve çevresel faktörler açısından hayati derecede öneme sahip olduğunu özellikle ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.