NEÜ Rektörü Kubbe-i Hadra restorasyonunu inceledi

NEÜ Rektörü Kubbe-i Hadra restorasyonunu inceledi

Kubbe-i Hadrâ olarak da bilinen Mevlana’nın türbesinin restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, ziyareti esnasında kendisine eşlik eden Konya İl Kültür Müdürü Abdüssettar Yarar ve Mevlana Müzesi Müdürü Naci Bakırcı’dan restorasyon süreci hakkında bilgi aldı

İncelemeler esnasında geleneksel tarzda çini şekillendirmesi de yapan Rektör Prof. Dr. Cem Zorlu, daha sonra kubbeye çıkarak teberrüken bir parça çini karoyu kubbe dış cephe duvarına çini uygulaması yaptı.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesinin de destek sağladığı restorasyon çalışmalarında kubbenin çini üretim prosesi ve malzeme karakterizasyonu Geleneksel Türk Sanatları Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Çetin Öztürk tarafından, 230 x 50 cm. ebadındaki yazı kuşağı çalışmaları ise Geleneksel Türk Sanatları Bölümünde ders veren Hattat Nihat Kağnıcı tarafından yürütülüyor.

Mevlânâ Celâleddin-i Rûmî’nin 1273 yılında vefatının ardından kabri üzerine Mimar Bedreddin tarafından bir türbe inşasına başlanmış ve yapı 1274 yılında tamamlanmıştır. Türbeyi bugünkü dilimli şekliyle yaptıranın Karamanoğlu Alâeddin Bey (1357-1398) olduğu ve bu onarımda kubbe dış cephe duvarlarının çinilerle kaplandığı kabul edilmektedir. Tarihi vesikalarda Kubbe-i Hadrâ çinilerinin 1677, 1698, 1791, 1797, 1816, 1835, 1866, 1909-1912, 1949 ve 1965 yıllarında yenilendiği anlaşılmaktadır. 1965’ten bugüne Mevlana Türbesi’ni (Kubbe-i Hadra) süsleyen çiniler çevresel etkiler nedeniyle zamanla tahribata uğradığından günümüzde restorasyon sürecindedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.