Nasreddin Hoca Bellek Merkezine KOP desteği

Nasreddin Hoca Bellek Merkezine KOP desteği

KOP İdaresinin finansman destekleriyle başlatılan ve Akşehir Belediyesi tarafından yürütülen ‘Nasreddin Hoca Dünya Mizah Köyü Projesi’ çalışmaları hızla devam ediyor. Proje kapsamında kurulacak ‘Nasreddin Hoca Bellek Merkezi’ kurulumu için ek ödenek protokolü imzalandı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından 2017 yılında finansman destek kapsamına alınan ‘Nasreddin Hoca Dünya Mizah Köyü Projesi’ için 1 Milyon TL’lik ek finansman desteği sağlandı. KOP İdaresinde gerçekleştirilen protokol imza törenine, KOP İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin ile Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya katıldı.

Keskin zekâsı, güldürürken aynı zamanda düşündüren mizahi bilgeliği ile Türk mizah kültüründe çok önemli bir yeri bulunan Nasreddin Hoca’nın uluslararası platformlarda daha iyi tanıtılabilmesi için 2017 yılında başlatılan ve bugüne kadar 4 Milyon 920 bin TL’lik finansman desteği sağlanan ‘Nasreddin Hoca Dünya Mizah Köyü Projesi’ için yeni imzalar atıldı. 1 Milyon TL’lik ek kaynakla KOP İdaresinin proje desteği 5 Milyon 920 bin TL’ye ulaştı.

“Çalıştayla Başlayan Desteğimiz, Artarak Devam Ediyor”

Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat illerinden oluşan KOP Bölgesinin topyekûn ve çok sektörlü kalkınması için tarımdan sulama altyapısına, sanayiden enerjiye, kültür sanattan turizme kadar birçok alanda verdikleri sürdürülebilir ve yenilikçi proje destekleri her yıl artırarak devam ettiklerini ifade eden KOP İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin, ‘Nasreddin Hoca Dünya Mizah Köyü’ne ilişkin 2015 yılında çalıştay, 2016 yılında uygulanabilir ve sürdürülebilir bir model hazırlanmasına yönelik fizibilite çalışması ve 2017 yılında ise 5 Milyon TL’ye yakın kaynakla imzalanan işbirliği protokolü ile destek verdiklerini söyledi.

Akşehir ilçe merkezinde kentsel sit alanı olarak belirlenen alanlardaki tarihi yapıların restore edilerek yaşayan kültürel mekânlara dönüştürülmesi işlerine ek olarak yine proje alanında bulunan tarihi binanın Nasreddin Hoca Bellek Merkezine dönüştürülmesi için imzalanan ek protokol sayesinde Nasreddin Hocanın ve Akşehir özelinde KOP Bölgesinin çok yönlü ve uluslararası tanıtımına katkı sağlayacağına inandıklarını vurgulayan Başkan Şahin; projenin ilk aşamasında Nasreddin Hoca Evi’nin bu yıl sonuna kadar hizmete açılacağını belirtti.

“Değerlere Sahip Çıkarken Ekonomik Gelir Elde Edeceğiz”

Akşehir Belediye Başkanı Dr. Salih Akkaya ise ilçenin Nasreddin Hoca imgesi ile bölgesel ölçekte kültürel birikime ve değerlere sahip olduğunu ifade ederek, bölgenin çok yönlü tanıtımı ve pazarlanmasına yönelik her yıl geleneksel olarak düzenlenen ‘Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği ve Nasreddin Hoca Anma Günleri ilçede ekonomik hareket sağladığını ancak yetersiz kaldığını, bu faaliyetin ulusal ve uluslararası alanda üst düzey katılımlarla çok daha büyük değer haline dönüşebileceğini vurguladı.

Yılın her günü Nasreddin Hoca’nın tanıtımını sağlayabilecek, mizah ve gülmece alanında yayın yapan dergi ve mecmuaların bir arada faaliyet gösterebildikleri, ulusal ve uluslararası mizah etkinliklerine ev sahipliği yapabilecek ve Akşehir’de bir mizah kümelenmesi sağlayarak bölgenin kültürel yönden gelişimine katkı sunacak proje desteklerinden dolayı KOP İdaresine teşekkürlerini ileten Başkan Akkaya, yeni ek desteklerle birlikte projenin hızla hayata geçirileceğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.