Meram'da tarihi gün

Meram'da tarihi gün

Meram’ın ve Konya’nın tarihi yatırımlarından biri olan Şükran Kentsel Dönüşüm Projesi’nde ilk temel atıldı.

Törene Ak Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Ak Parti Konya Milletvekilleri Ahmet Sorgun, Gülay Samancı, Orhan Erdem ve Selman Özboyacı , Meram Kaymakamı Ali Murat Kayhan, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Selçuklu Belediye Başkanı Vekili Faruk Ulular, Ak Parti Meram İlçe Başkanı Mustafa Dolular, Ak Parti Karatay İlçe Başkanı Mehmet Genç, MHP Meram İlçe Başkanı Mahmut Yaman, muhtarlar, kamu kurumlarının il müdürleri, meclis üyeleri, teşkilkat mensupları ve vatandaşlar katıldı.

            BAŞKAN KAVUŞ; “TÜRKİYE’NİN İKİNCİ BÜYÜK TESCİLLİ ADA TAŞIMA İŞİNİ GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Şükran Kentsel Dönüşüm Projesi tanıtım videosu ile başlayan temel atma töreninde sözlerine gönüller sultanı Yunus’un "Ol imaret eylemez, sen viran olmadıkça" sözleriyle başlayan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, insanın bir işin bir amacın uğruna kendini heba edecek derecede vermediği sürece tam anlamıyla başarılı olamayacağını vurgulayan bu sözlerin Sahip Ata Mahallesi Şükran Dönüşüm Projesi’nin bu günlere gelmesinde ortaya koydukları gayret, özveri, fedakârlık ve çabayı en güzel şekilde anlattığını kaydetti. 5 ayrı etaptan oluşan, maliyet ve mahiyet bakımından Meram’ın en önemli yatırımlarından biri olan bu projenin temeli atılan Tescilli Ada Etabı hakkında da bilgi veren Başkan Kavuş, “Halihazırda bulunan 3 adet tarihi yapının yanına 6 adet tarihi binanın ve eserin taşınacağı Tescilli Ada etabımız ise Hasankeyf’ten sonra Türkiye’nin ikinci büyük tescilli bina taşınma işi. Zabıta Karakolu’nda bulunan iki tarihi bina ve Hakimevinden sonra diğer alanlardan taşınacak ve aslına uygun olarak yeniden inşa edilecek bir birinden değerli 6 eserle birlikte toplamda 9 eser tek bir adada toplanacak ve burada tarih adeta küllerinden yeniden doğacak. Bu ecdat mirası yapıların hemen yanı başında, modern ama tarihi dokuları yeniden canlandırdığımız sosyal alanların yükselmesiyle bu tarihi alan, kültür ve turizm açısından Konya’nın yeni cazibe merkezi haline gelecek.  Daha önce kullanılan fonksiyonları neyse Kafe, restoran ve otel gibi ticari ve sosyal alanlar olarak projelendirilen bu yapılar sayesinde akşam ve gündüz sürekli bir hareketliliğe kavuşacak” diye konuştu. 

            BAŞKAN KAVUŞ; “ADETA İĞNE İLE KUYU KAZDIK, AMA NİHAYETİNDE AZMİMİZİN SEMERESİNİ ALDIK”

Büyük bir titizlik ve profesyonellikle sürdürülen, Türkiye’ye örnek bu dönüşüm projesinin tamamlandığında Konya’ya yeni bir sosyal alan, turizme yeni bir lokasyon, tarihe yeni bir ruh, kültür hayatına yeni bir soluk ve ticarete yeni bir hareket ve bereket kazandırılacağını ifade eden Başkan Mustafa Kavuş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Sadece bizim değil, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himaye ve destekleri, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum ve ekibi ile Konya Büyükşehir Belediye Başkanımız Uğur İbrahim Altay ve ekibi ve Milletvekillerimiz de bu projeyi bu denli sahiplenmemiş ve çaba sarf etmemiş olsa bu aşamaya gelmemiz söz konusu bile olmazdı. Çünkü, bilenler bilir, bölgedeki çalışmalarımızda Müze Müdürlüğü’ne bağlı ekiplerimizle sahada adeta iğne ile kuyu kazdık. Ve her iğne darbesinde adeta yeni bir engel karşıladı bizi. Çıkan her tarihi eser bizleri bir taraftan sevindirirken diğer taraftan işlerimizin uzamasına neden oldu. Tarihe zarar vermemek adına çıplak eller ve küçük çapalarla kazılar yapıldı. Çalışmalarımızı büyük bir hassasiyetle ve tarihe azami saygı çerçevesinde yürüttük. Bu noktada Anıtlar Kurulu başkan ve üyelerine de bu süreçte verdikleri destek ve yönlendirmeleri için de ayrıca teşekkür borçluyum. Proje çerçevesinde inşaat alanını yarı yarıya düşürerek şehircilik adına eşine az rastlanır bir çalışma ortaya koyduk. Şükran kentsel dönüşümünün bu ilk temeli, Bizim Meram’a, Benim Şehrim Konya’ya Hayırlı olsun.”

            KAYMAKAM KAYHAN; “BİZİ GERÇEK DEĞERLERİMİZLE BULUŞTURAN BİR PROJEYE ŞAHİT OLUYORUZ”

Başkan Mustafa Kavuş’un ardından söz alan Meram Kaymakamı Ali Murat Kayhan’da proje bazında bu çalışmanın müthiş bir dönüşüm olduğuna vurgu yaparak projenin kendisini çok etkilediğini ve duygulandırdığını belirtti. Böylesi önemli bir projeye katkı veren herkese şükranlarını sunduğunu ifade eden Kayhan, sözlerini şöyle sürdürdü; “Tüm insanlık büyük bir değer kaybı yaşıyor ve bundan ülkemiz de nasibini alıyor. Bu değer aşınmasına dur demek, nesilleri geçmişiyle yeniden buluşturmak dolayısıyla insanlığı bu kayıptan kurtarmak her birimizin görevi. Burada yürütülen çalışmada bunun için atılmış adımlardan biri. Bizi gerçek değerlerimizle buluşturmaya çalışan bu proje beni çok mutlu etti. Konya Anadolu’nun incisi, Meram Konya’nın en güzel ilçelerinden biri. Meram’a çok yakışan ve anlamlı bu projeyi Konya’ya bir an önce kazandırmak için büyük gayret sarfeden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş’u tebrik ediyorum.”

            BAŞKAN ANGI; “ŞÜKRAN, 21. YÜZYILIN MİRASI OLARAK GELECEĞE TAŞINACAK”

Şükran Kentsel Dönüşüm Projesi temelinin Konya’ya ve Meram’a hayırlar getirmesini temenni eden Ak Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, projeyi başlatan eski Belediye Başkanı Fatma Toru ve  projeye bugüne dek katkısı olan herkese teşekkür etti. “İnsanlığın dünyayı nasıl tükettiğine hep birlite şahit oluyoruz” diye konuşan Başkan Angı, projenin ne anlam ifade ettiğini şu sözlerle anlattı; “Kentlerimizi daha yaşanır bir hale getirmek için belediye başkanlarımız canla başla çalışıyor. Bir taraftan şehrin hizmet götürülmedik tek bir alanı kalmaması için çalışırlarken, diğer taraftan türbe önünden başlayıp Alaaddin Tepesi etrafıyla bütünleşen tarihi dokuyu yeniden canlandırıyorlar. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere tüm belediye başkanlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Birlikte çalışıyorlar. Şehri birlikte güzelleştiriyorlar. Milletvekillerimiz, Genel Başkan Yardımcımız her süreci, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da Konya ile ilgili her projeyi yakından takip ediyor. ülkemizi büyütmek ve güçlü kılmak zorundayız. Türkiye geleceğe yürümeye devam ediyor. 21. Yüzyılın mirası olarak geleceğe taşınacak olan bu projeyi şehrimize kazandıran Başkan Mustafa Kavuş ve ekibine de teşekkür ediyorum.”

            BAŞKAN ALTAY; “EN BÜYÜK ŞÜKRANIMIZ HEMŞERİLERİMİZE. ÇÜNKÜ ÇIKTIĞIMIZ HER YOLDA YANIMIZDA OLDULAR”

Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş’un Şükran Dönüşüm Projesi ile ilgili heyecanına her zaman şahitlik ettiklerini ifade eden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Onun bu projede nasıl çaba sarfettiğine nasıl sıkıntı yaşadığına şahitlik ettiğimiz gibi bugün de emeğinin ortaya çıkmasından duyduğu mutluluğa şahit oduk” diye konuştu. 80’li yıllarda yapılan plansız ve kaçak yapıların şehirlerin üzerine karabasan gibi çöktüğünün altını çizen Başkan Altay, bugün yürütülen kentsel dönüşüm ve restorasyon çalışmalarıyla bunun önünün alınmaya çalışıldığını söyledi. Konya’nın da son yıllarda bu çerçevde çok önemli adımlar attığına vurgu yapan Başkan Altay, “Konya’da da dönüşüm Kapu Camii etrafından başladı. Bedesten ile birlikte yaklaşık iki bin bina bambaşka bir çehreye kavuştu. Mevlana ve Altın Çarşıların yıkılmasıyla sürece devam ediyoruz. Yeni Çarşı yükselmeye devam ediyor, yıl sonuna kadar tamamlamayı umut ediyoruz. Alaaddin çevresinde ve Muallim Mektebinde restorasyon çalışmamız tüm hızıyla devam edıyor. Bunlara  Sırçalı Medrese ve Larende çalışmaları eklenecek yakın zamanda. Ve şimdi de yakında kamuoyuyla paylaşacağımız Şems civarıyla ilgili yeni bir proje üzerinde çalışıyoruz.  Şimdi de bunlara ilaveten Şükran’da ilk temelimizi atıyoruz. Yoğunluğu düşürüyoruz, tarihi ortaya çıkarıyoruz. Tüm bunları yaparken de hem mülk sahiplerini hem de kiracıları mağdur etmemeye gayret gösteriyoruz. İşte bu tüm Türkiye’ye ve Dünya’ya örnek ‘Belediyecilikte Konya Modelidir’. Bunu kendi başımıza değil diğer belediyeler ve kurumlarla birlikte başarıyoruz. Bunun için hepsine teşekkür ediyorum. Ama en büyük teşekkürü Konyalı hemşehrilerime ediyorum. Çünkü biz ne zaman bir yola çıksak, hangi işin ucundan tutsak hemşehrilerimizi her zaman yanımızda bize sonsuz destek verirken buluyoruz. Temelini attığımız bu proje de Konya’ya yakışır bir mekan olacak. Emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

            MİLLETVEKİLİ ÖZBOYACI; “ŞÜKRAN PROJESİ, SIRADAN BİR DÖNÜŞÜM ÇALIŞMASININ ÇOK ÖTESİNDE BİR PROJEDİR”

Milletvekilleri adına söz alan Ak Parti Konya Milletvekili Selman Özboyacı, Konya’nın kalbinde hayati bir dönüşümün temel atma törenini yapmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Temelin bugünü anlamlandırdığını belirten Özboyacı, Ak Parti iktidarının ve belediyecilik anlayışının her zaman tarihi mirası ihya etme misyonuyla çalıştığını vurguladı. Ak Parti İktidarının bir taraftan tüm illlere, ilçelere, köylere hizmet götürüp ülkeyi kalkındırdığını diğer taraftan tüm dünya mazlumlarına şefkat eli uzattığını bir diğer taraftan da yeniden inşa ve ihya çalışmaları yürüttüğünü söyleyen Özboyacı, “Şükran, Konya’nın belki de en önemli lokasyonlarından biridir. Konya neresi diye sorsanız burası ve buranın etrafındaki tarihi yapılardan hareketle bu soruyu yanıtlarsınız. Konya’nın kalbinde hayati ve tarihi bir dönüşümün temel atmasını gerçekleştiriyoruz. Yarının Konya’sına çok büyük bir miras bırakıyoruz. Şükran Projesi, Şehrin merkezine yakışmayacak yoğunluğu azaltacak, şehrin dokusunu yeniden canlandıracak, insanına nefes aldıracak bir dönüşüm çalışması için ilk adımı hep birlikte atıyoruz. Bu adım sıradan bir kentsel dönüşüm çalışması değil, tarihi, kültürel ve sosyal bir adayı canlandırma çalışmasıdır. Konya’nın en önemli cazibe merkezlerinden biri olacak, her bir Konyalının misafirlerini gururla getirebileceği bir mekan olacak inşallah. Başkan Mustafa Kavuş’ta tüm bu sebeplerle adeta bu proje ile yattı, bu proje ile kalktı. Biz buna şahidiz. Ve sonunda da temel atmak nasip oldu. Ona ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi iletiyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından İl Müftü Yardımcısı Abdullah Yalman’ın yaptığı dua sonrasında Şükran Kentsel Dönüşüm Projesi Tescilli Ada etabının temeli atıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.