İYİ Parti'li Yokuş’tan iktidara yurt tepkisi

İYİ Parti'li Yokuş’tan iktidara yurt tepkisi

AK Parti iktidarının öğrencilerin yurt sorunu olmadığına yönelik açıklamalarına tepki gösteren İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, "İktidar döneminde yurtta kalan öğrenci sayısı yüzde 8,2’ye düştü" dedi.

Yurt ve ev kiralarındaki pahalılık nedeniyle barınamayan ve okullarını bırakmak zorunda kalan onlarca genç Türkiye'nin birçok yerinde “Barınamıyoruz” eylemi başlatmıştı. Öğrenci eylemlerinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencilerin yalan söylediğini ifade ederek, “Yurt kapasitesini tırmandıran bir iktidarız, hiç ilgisi alakası olmayan kişileri banklara yatırarak kampanyalar sürdürüyorlar. Yalan söylüyorsunuz, hayatınız yalan” demişti. Erdoğan, dün yaptığı açıklamada ise, “Parklarda bankların üzerinde sere serpe yatanlar bunlar öğrenci mi? Bunlar aynı Gezi’de olduğu gibi teröristler” demişti.

“ÖĞRENCİLERİMİZİN YÜZDE 10’UNUNU BİLE KARŞILAYACAK YURT YATAK SAYIMIZ YOK”

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, yurt sorunu yaşayan öğrencilerin durumunu TBMM kürsüsünde dile getirdi.

Şehir dışında okuyan öğrencilerin üniversitelerinin bulunduğu şehirlere ayak basar basmaz karşılaştıkları en büyük sorunun yurt sorunu ve kiralık ev sorunu olduğunu ifade eden Yokuş, şunları söyledi:

“Gençlerimiz hayata atılmadan ekonomik bunalıma adım atıyorlar. Gençlik ve Spor Bakanı "On dokuz yılda ülkede sessiz devrim yaparak şu kadar yatak kapasitesine getirdik, bu kadar kredi ve burs imkânı sağlıyoruz." diye konuşmayı çok iyi biliyor ancak 8 milyon 250 bin öğrencimizin yüzde 10'unu bile barındıracak yurt yatak sayımız maalesef ülkemizde yok. Yurt ihtiyaçları karşılanmayan öğrencilerin haklı taleplerini dile getirmek için yaptıkları eylemler ise maalesef terörist damgasıyla karşılaştırılıyor ve acı bir tablo ki her konuda olduğu gibi sorumluluk öğrencilerde, sorumluluk talep eden vatandaşlarda. Yurt sorunu Gençlik ve Spor Bakanlığının çözmesi gereken başlıca konudur ancak ülkemiz içinde bulunduğu ekonomik durum, daha doğrusu ülkeyi getirdiğiniz ekonomik durum her alanda olduğu gibi evlatlarımızın da hayallerini suya düşüren bir hâle gelmiştir. Gençlik ve Spor Bakanlığının yaptığı açıklamalarda kamu yurtlarının yatak kapasitesinin 724 bin olduğu ifade edilmektedir. Özel yurtlarla birlikte 1 milyonu aştığı söylenmektedir. Bütün bu gerçeklerle beraber özellikle Sayın Bakanlığın ve iktidarınızın efendim 2002 yılıyla sürekli karşılaştırma yapmaları gerçekten oldukça artık komik oluyor”

“YALAN RÜZGÂRI ESTİRMEYE DEVAM EDİYORSUNUZ”

AK Parti iktidarıyla birlikte yurtlarda kalan öğrenci sayının düştüğünü söyleyen Yokuş, “2002 yılı öncesi beğenmediğiniz iktidarlar döneminde her 100 üniversite öğrencisinin 9,7'si yurtlarda kalabiliyordu, yatak sayısı bu orandaydı. Bugün ise bu sayı yüzde 8,2'ye düştü ama siz yalan rüzgârları estirmeye, milleti aldatmaya her konuda olduğu gibi bu konuda da sürdürüyorsunuz ama artık boşa çabalarınız çünkü Türk milleti her konuda gerçekleri görüyor” dedi.

“VATANDAŞ MAAŞININ YARISINDAN FAZLASINI KİRAYA VERİYOR”

Artan kira fiyatlarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Yokuş, “İstatistiklere göre vatandaşlarımızın yüzde 43'ünün kirada yaşamakta olduğu ortaya konulmuştur. Ülkemizde barınma imkânlarının zorlaşması ve barınma giderlerinin özellikle son yıllarda fahiş bir şekilde artması ekonomik bunalımda olan insanlarımızın en can sıkıcı sorunu hâline gelmiştir. Asgari ücretin 2 bin 825 TL olduğu ülkemizde, bu ücretin yarısından fazlasını kiraya harcayan vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını karşılamaları da elbette mümkün olamıyor” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.