"İmar yönetmelikleri neden sık değişiyor?"

"İmar yönetmelikleri neden sık değişiyor?"

“1985 yılında çıkarılmış olan İlk İmar yönetmeliğinden bu yana 35 kez imar yönetmeliği değişmiştir” diyen Gelecek Partisi Konya İl Başkanı Hasan Ekici, sık sık değişen imar yönetmeliğine dikkat çekti.

“Geçmişte 1 – 1.5 ay süren ruhsat projesi süreci, günümüzde 6 ay – 1 sene arasında bir süre devam edebilmektedir” diyen Ekici, imar yönetmeliği ile ilgili yaşanan sorunları şu ifadelerle dile getirdi…

KÜÇÜK BİR M-İMAR MESELESİ

   "1985 – 2000 yılları arasında oluşturulan ilk imar yönetmeliğiyle uyumlu projeler üretilmeye başlandı. Bu süreçte mimarlar imar yönetmeliğini daha iyi öğrenme ve uygulama şansı buldu. Ruhsata sunulan bir projenin kabul edilmesi için geçen süreç maksimum 1 – 1.5 ay arasındaydı. Bu süreçte denetleme kurulunun özellikle şehir bölge planlama ekibinden oluşması ve heyetin iyi bir şekilde denetlenmesi ruhsat sürecinin oldukça hızlı olmasını sağlıyordu. Bu sürecin ardından mevcut iktidarın başa gelmesiyle birlikte inşaat alanındaki çalışmalar hızlandı. Başlangıçta iyi gözüken bu süreç zamanla bozulmaya, özellikle 2014 yılında 3 kez yönetmeliğin değişmesine neden oldu. 2014 yılını takip eden yıllarda ise yeniden değişiklikler yapılmaya ne yazık ki devam edildi. Sürekli değişiklik yapılmasının temelinde tüm projelere yönelik bütüncül bir bakış açısı yerine proje odaklı günübirlik bir yönetmelik anlayışının benimsenmesi, projeyi inceleyen kurulun denetimi konusundaki eksiklikler, niteliksiz teknik çalışanlarının denetleme kurullarında görev alması, hükümet yanlısı politikalar izleyen insanlara sunulan tolerans gibi sorunlar başı çekmektedir. Geçmişte 1 – 1.5 ay süren ruhsat projesi süreci, günümüzde 6 ay – 1 sene arasında bir süre devam edebilmektedir. Bu durum hem mimarı, hem işvereni hem de o yapılarda oturacak insanları mağdur etmektedir.

   Tüm bu değişimlerin tabi ki ilgili meslek dalları için de etkileri mevcuttur. Örneğin 2017 Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği ile çizilmiş bir yapı, yeni çıkacak yönetmelikle birlikte kurumdan geçmeyebilmektedir. Bu durum proje çizen mimar için yeni yönetmeliği öğrenme süreci ve öğrendiği yönetmeliğe göre revize yapma zorunluluğu, müteahhit için yeni ödemeler, konutta oturacak olan insanlar için daha uzun bir bekleme süresine sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca Bir mimar olarak sürekli değişen yönetmeliklerle birlikte süreci takip etmek zorlaşmakta,  uzun zamandır öğrenilen bilgilerin sürekli değişmesi ciddi bir belirsizlik ortamı doğurmaktadır. Yazının başlığının M-imar olmasının en başlıca sebebi de bu değişiklikler sebebiyle mimarlar ile imar yönetmeliği arasında hep bir çizginin bulunmasıdır.                              

   Anlatılan bu bilgiler ışığında; parti, görüş farketmeksizin ilgili kurumlar ve yetkili insanların bu mesleğe gönül vermiş bir mimarın kaleminden dökülen bu sözcükleri anlamaları, gerekli adımları atmaları gerekmektedir. İmar yönetmeliği değiştirilmemeli, gerekli görüldüğü takdirde belirli şartlar eklemeler yapılmalıdır. Ayrıca denetimlerin arttırılması, nitelikli şehir plancılarının ve mimarların ruhsat kurulunda bulunması, ruhsat sürelerinin eskisi gibi daha kısa hale getirilmesiyle birlikte,  mimarlar ile imar yönetmeliği arasındaki bu çizgi kaldırmaya gerek kalmadan kendiliğinden düşecektir."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.