Eğitim-İş Konya şubesinden Ankara’daki mitinge destek

Eğitim-İş Konya şubesinden Ankara’daki mitinge destek

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu ile Eğitim-İş Sendikasının birlikte Ankara’daki Zam, Kriz, Yoksulluk; Tükeniyoruz mitingine Eğitim-İş Konya Şubesi de destek verildi.

Ankara Anıtpark’ta düzenlenen mitinge Birleşik Kamu-İş konfederasyona bağlı sendika başkanları, Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, yönetim kurulu üyeleri, Türkiye genelindeki şube başkanları yönetim kurulu üyeleriyle sendika üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Mitingde peş peşe yapılan zamları, yaşadığımız ekonomik kriz ve derin yoksulluğu “Zam, Kriz, Yoksulluk; Tükeniyoruz!” sloganıyla protesto edildi.

Mitingin açılış konuşmasını yapan Birleşik Kamu-İş Genel Başkanı Mehmet Balık emekçiye bütçe istediklerini belirterek, “Ülke kaynakları ve birikimleri yandaş şirketlere peşkeş çektirilmiş. Hukuk ve yargı yok edilerek hırsızlık ve usulsüzlüklerin hesabının sorulması engellenmektedir. Enflasyon hızla artmakta ekonomik kriz ve yoksulluk derinleşmektedir. Kamu çalışanlarının ve işçilerin hiçbir talebi karşılanmadı. Ekonomik kriz kime yaradı derseniz maaşlı çalışan, emekli, işsiz ve gariban hariç herkese yaradı. Kriz bankalara, müteahhitlere ve yandaş şirketlere ve iktidar bürokratlarına yaradı. Zam, ekonomik krizle yoksullaşarak tükeniyoruz. Bunun karsında emekçiye bir bütçe isteyerek hakkımızı talep ediyoruz” dedi.

Ekonomi alanında büyük bir çöküş yaşanılıyor

Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Kadem Özbay konuşmasında kötü yönetim sonucunda en büyük çöküş ekonomi alanında yaşandığını ifade ederek, “ Ülkemizde tek adamın tek başına aldığı kararlar ekonomimizde büyük bir çöküş yaşatırken, dövizin yükselişi karşısında paramız değer kaybediyor.

Yoksulun daha yoksul, zenginin daha zengin olduğu ekonomik kaostan, bizlerde payımızı alıyoruz.

Başöğretmen ünvanlı bir liderin kurduğu tek ülkeyiz, ama bu ülkede öğretmenin, eğitim emekçisinin hali içler acısı durumda. Kötü yönetim yüzünden freni patlamış bir kamyon gibi hızla yokuş aşağıya giden ekonomi, işçi sınıfını ezip geçmiştir. Öğretmenlerimiz; maaşları açlık sınırının altında kaldığı için geçinememekte, kendilerine ve sevdiklerine maddi olarak yetemedikleri için özsaygılarını kaybetmekte, liyakatsızca atanan okul yöneticileri tarafından mobbinge maruz kalmakta, devlet adamlığı değil partizanlık yapan mülki amirlerce itibar suikastine uğramaktadır. Eğitimdeki hiçbir değişiklik için fikri sorulmayan öğretmenler, değersiz ve umutsuz hissetmektedir. Öğretmenler ‘kadrolu, ücretli, sözleşmeli’ gibi uydurma kategorilerle ayrıştırılarak sömürülmektedir. Öğretmen öğretmendir arkadaşlar, ücretlisi, sözleşmelisi olmaz. Her emekçinin güvenceyle, kadrolu, kayıtlı şekilde çalışma hakkı vardır! Bunu öğreteceğiz. Elbette eğitimin sorunları da eğitim emekçisinin sorunlarından ayrı tutulamaz. Eğitim emekçileri için öğrencilerine laik, bilimsel, kamusal ve adil eğitim verebiliyor olmak, sadece bir istek değil haktır. Okul yöneticilerinin yüzde 80'inden fazlasının yandaş sendika üyelerinden seçiliyor olması, MEB'in koltuklarının iktidar partisi tarafından arpalık olarak kullanılması, ilerici öğretmenlerin keyfi disiplin cezalarına ve soruşturmalara maruz kalması da mesleki sorunlarımızdandır. Biz hak ettiğimiz bir ücret ve sorunlarımızın biran önce çözümünü talep ediyoruz. Eğitim-İş olarak hatırlatacağız.”

Mücadelemiz, hak ettiğimiz ücret ve sorunlarımızın çözümüdür

Ankara’daki mitinge destek verdiklerini dile getiren Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit, “Kimsesizlerin kimsesi olarak kurulan Cumhuriyet'imizde, hiçbir çocuğumuzun-gencimizin maddi durumu yeterli olmadığı için eğitim alamaması ya da eksik alması kabul edilemez. Başöğretmen Atatürk'ün dediği gibi ‘Eğitimde feda edilecek fert yoktur’. Bu ülkede eğitimde hiçbir evladımızı feda etmemenin, fırsat eşitliğini tahsis etmenin yegâne yolu ise; Cumhuriyet'in tarif ettiği gibi laik, çağımızın gerektirdiği üzere bilimsel, Anayasamızın ve sosyal devlet ilkesinin emrettiği üzere kamusal yani parasız eğitim hizmeti verilmesidir. Bütün isteğimiz Eğitim emekçileri olarak hak ettiğimiz ücretin verilmesinin sağlanması ve sorunlarımızın çözümüdür. Mücadelemiz bunun da içindir” diye konuştu.

Eğitim-İş üyelerinden oluşan ve aralarında Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit’inde bulunduğu Grup Direniş ’in müzik dinletisi mitinge katılanları coşturdu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.