Başkan Kılca'dan Ahilik Haftası mesajı

Başkan Kılca'dan Ahilik Haftası mesajı

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Ahilik Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Ahilik Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Türk-İslam tarihinde çok önemli bir yeri olan Ahiliğin Anadolu’da ortaya çıktığını ancak tüm dünyaya örnek olacak ticari ve sosyal öğretileri içinde barındırdığını söyledi.

Ahiliği; üretenin ve adaletli yönetimin önemli bir simgesi olarak niteleyen Başkan Hasan Kılca’nın mesajı şu şekilde:

“Cömertlik, yardımseverlik, misafirperverlik, infak ve ikram gibi kıymetli bir sistem üzerinde oluşturulan Ahilik; dilini yalandan, gözünü haramdan, kalbini kusurdan korumak amacıyla ortaya çıkmış ve etkinliğini asırlarca devam ettirebilmiştir. Ahilik, ticari faaliyetlerden tutun da hemen hemen hayatın tümüne dair kurallar getiren bir kültürdür. İnsanın kendini ilimle ve irfanla donatması da bu kültürün en önemli parçasıdır. Zengin ile fakir, üretici ile tüketici, emek ile sermaye, millet ile devlet, yani toplumun bütün fert ve kurumları arasında, iyi ilişkiler ve denge kurarak, birlik ve beraberlik içinde büyük hedeflere yürümek mantığına dayanarak herkesin huzur içerisinde yaşaması hedeflenmiştir. Dolayısıyla ahilik, ahlaki olmayan her türlü davranışa karşıdır. Bu yönüyle Ahilik, ticaret ile ahlakı buluşturan bir hayat düsturudur. Böyle güzel ilkelere sahip olan Ahilik, Osmanlı Devleti’nde lonca, gedik kuruluşları olarak devam etmiş; günümüzde ise bu köklü kurum, esnaf teşkilatları ve odalar çatısı etrafında çalışmalarını sürdürmektedir. Dolayısıyla temelleri Ahi Evran-ı Veli tarafından atılan Ahilik; Selçuklu’dan bu yana sanat, ticaret ve ekonomi gibi çeşitli alanlarda insan yetiştirtirmiş, günümüzde de esnaf ve sanatkârların oluşturduğu kurumlar vesilesiyle dayanışmayı özendiren ve adaleti amaçlayan temel ilkelerle yoluna devam etmektedir. Daima iyiyi, doğruyu ve güzeli benimsemiş olan Ahilik kurumunun bu yanlarını yeni nesillere aktararak öğretmek amacıyla esnaf ve sanatkârlarımızın eliyle daha da ileriye taşınmasını temenni ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle; Konyamızın esnafı ve bütün meslek kuruluşlarının Ahilik Haftası’nı kutlar; birlik, beraberlik, ahiliğe esas olan kardeşlik duygusunun büyüyerek devam etmesini diliyorum.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.