Memurlardan hükümete çağrı

Memurlardan hükümete çağrı

Memur maaşlarına yapılan zammın enflasyonla eridiğini dile getiren Türkiye Kamu-Sen Konya İl Temsilcisi İsmail Çelik, “Ek zam ve refah payı vazgeçilmezidir” diyerek hükümete çağrıda bulundu

Türkiye Kamu-Sen Konya İl Temsilciliği, ek zam, refah payı, 3600 ek gösterge, sözleşmelilere kadro, yardımcı hizmetliler, vergi dilimleri gibi birçok konuyu alanlara taşıyarak, bir basın açıklaması yaptı. Konya Vergi Dairesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına Türkiye Kamu-Sen Konya İl Temsilcisi İsmail Çelik, Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların Konya İl Başkanları ve sendika üyeleri katıldı.

ERİME YÜZDE 37

Eylemde konuşan Türkiye Kamu-Sen Konya İl Temsilcisi İsmail Çelik, yaşanan ekonomik gelişmelere dikkat çekerek, “Hükümet, ivedilikle memur ve emekli maaş zamlarını gözden geçirmek zorundadır. Enflasyon, büyüme, refah payı, harcamalar ve geçmiş dönemde yaşanan kayıpların telafisi gibi etkenler mutlaka değerlendirilmelidir” dedi. Son dönemde yaşanan ekonomik gelişmelerin memur ve emeklileri ekonomik sıkıntıya soktuğunu dile getiren Çelik, “Geçen sene bu günlerde 1 dolar 7,90 TL idi bugün 14,60 lira; artış yüzde 81.Geçen sene bugünlerde çeyrek altın 724 lira idi bugün 1320 lira; artış yüzde 82. Geçen sene bugünlerde 4 kişilik ailenin aylık zorunlu harcaması 7.770 lira idi bugün 9642 lira; artış yüzde 24. Bir sene içinde ortalama memur maaşı 567 dolardan 357 dolara geriledi. Erime yüzde 37 Geçen sene memur maaşıyla 6,2 çeyrek altın alınabilirken bugün ancak 3,9 çeyrek altın alınabiliyor. Erime yüzde 37” ifadelerini kullandı.

NERESİNDEN TUTSAK ELİMİZDE KALIYOR

Enflasyonun resmi rakamlara göre yüzde 21,31 olduğunu anımsatan Çelik, memur maaşına yapılan zammın enflasyon farkı da dahil yüzde 16,4 olduğunu söyledi. Bu rakamlara göre bile, yüzde 5 erime olduğunu kaydeden Çelik, şöyle devam etti, “Neresinden tutsak elimizde kalıyor; neresinden baksak maaşlar kuşa dönmüş durumda. Son 10 yıldır memur maaşları enflasyonun bile altında kalıyor ve sürekli eriyor. Bu durum küresel salgınla birlikte sürdürülemez bir hal aldı. Memurlarımız ve emeklilerimiz, yoksulluk sınırının altında, en temel ihtiyaçlarını bile karşılayamaz durumdadır. Toplu sözleşme görüşmeleri de etkisiz sendikalar ve malum konfederasyon yüzünden yaralara çare üretmekten uzak kalmaktadır. Daha 3 ay öce, önümüzdeki yıl için %5+7 gibi komik bir rakama davul zurnayla imza atanlar, bugün yüzleri bile kızarmadan toplu sözleşmenin yenilenmesinden söz ediyor.”

EK ZAM İLE ZARARLARI KARŞILAYIN,

REFAH PAYI İLE ALIM GÜCÜMÜZÜ YÜKSELTİN

“Yıllardan beri “Hakkınız ödenmez” diyerek alkışlanıyoruz; şimdi ise hakkımızın ödenmesini istiyoruz” diyen Çelik, şu sözlere yer verdi, “Biz artık sırtımızın sıvazlanmasını değil, cüzdanımıza insanca yaşamaya yetecek kadar para konulmasını istiyoruz. Sayın Bakanın “Memurlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz” sözünün gerçekleşmesini bekliyoruz. Ağustos ayında imzalanan toplu sözleşmenin daha başlamadan geçersiz kaldığı gün gibi aşikardır. Sayın Bakan da Hükümet yetkilileri de bu gerçeği kabul etmiştir. Öyleyse gelin çok geç olmadan memurun ve emeklinin bütçesindeki bu yangını ek zam ve refah payı uygulaması ile söndürün.

Ek zam ile zararları karşılayın. Refah payı ile gerçek anlamda zam yapın, alım gücümüzü yükseltin. Biz, reel kayıplarımızın karşılanmasını ve ekonomik büyümeden bir çalışan olarak hak ettiğimiz payı istiyoruz. Biz, başta kamu çalışanları

olmak üzere tüm Türk milletinin daha güzel bir Türkiye’de, yaşanabilir bir ücretle, refah içinde yaşamasını istiyoruz. Ek zam da refah payı da kamu çalışanlarının analarının ak sütü kadar helal; hakkıdır. Milyonlarca kamu çalışanı, emekli ve aile bireyleri, zaten imzalandığı anda dahi ekonomik geçerliliği olmayan toplu sözleşmenin revize edilmesini beklemektedir. İğneden ipliğe her şeye zamlar yağmur gibi yağarken 25 milyon vatandaşımız, maaşına gerçek bir zam beklemektedir.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.