"Konyalı müteşebbisler destan yazıyor"

"Konyalı müteşebbisler destan yazıyor"

KTOTEK bünyesinde faaliyete geçen Konya Model Fabrika’nın resmi açılışını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yaptı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Konya Ticaret Odası Teknoloji ve Eğitim kampüsü bünyesinde faaliyete geçen Konya Model Fabrika’nın resmi açılış törenine katıldı. Konya protokolünün katıldığı törende iş âlemi temsilcileri ile bir araya gelen Bakan Varank, “Müteşebbislerimiz, Türkiye’nin dört bir tarafındaki eserleriyle büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasında canla başla çalışıyorlar” dedi. Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk de “Şehrimiz ve ülkemizin kalkınmasına katkı sağlama vizyonu ile şehrimize kazandırdığımız kurumlarla; Konya’nın dış ticaretinden, istihdamına; sanayimizin teknolojik dönüşümünden, beşeri sermayemizin güçlenmesine kadar pek çok alanda faaliyet göstermeye gayret ediyoruz” dedi.

Ev sahibi olarak programın açılış konuşmasını yapan Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk: “Devlet ve özel sektörün el ele vererek fedakârca, inançla ve azimle çalışmasını ülkemiz ekonomisinin en büyük kazancı olarak görmekteyiz. 2018 – 2020 dönemindeki kur atağı ve küresel salgın krizi her ne kadar ülkemiz ekonomisinin büyümesini yavaşlatsa da devlet özel sektör işbirliğiyle bu zorlukların üstesinden gelmeyi başardık. 2021’in ikinci çeyreğinde yüzde 21,7 oranında rekor seviyede gerçekleşen büyümeyi bu birlikteliği göstermesi açısından değerli buluyoruz. Bugün tüm kesimlerimizle hedefimiz Türkiye’nin sürdürülebilir bir ekonomik büyümeye sahip olmasıdır. Sürdürülebilir Büyümenin en önemli unsurlarının, teknolojik dönüşümü sağlayarak dışa bağımlılığı azaltmak ve verimliliğimizi artırmak olduğunu biliyoruz. Yerli ve milli üretimin en temel dayanağı da teknolojik dönüşüm ve verimliktir. Sanayi ve Ticaret Bakanlığımız sahip olduğu vizyonuyla, özel sektörümüzün teknolojik dönüşüm ve verimlik yolculuğunda güçlü bir yol arkadaşı olmuştur. Bu küresel vizyon ülkemiz ve şehrimiz özel sektörünün çalışma azmini kamçılamaktadır. Bu bağlamda; imalat sanayi işletmelerinin verimliliklerine ve dijital dönüşümüne katkıda bulunması amacıyla Türkiye’deki 8 model fabrikadan birinin de ülkemizin sanayi ve ticarette yükselen şehri olan Konya’da kurulmasını ayrı bir kazanç olarak görmekteyiz” dedi.

Küresel salgın sebebiyle tüm dünyada ekonomilerin yavaşladığı, küresel ticaretin durduğu bir ortamda Konya’nın, 2020’de ihracatında yüzde 8,3 oranında artırdığını ifade eden başkan Öztürk, “2021’nin ilk 9 ayında da geçen sene yaptığımız toplam ihracat rakamının üzerine çıkmayı başaran şehrimiz bu dönemde ihracatını yüzde 43,2 oranında artırmıştır. 2021’in genelinde 3 milyar dolar ihracat rakamına ulaşacağını öngördüğümüz Konya olarak hedefimiz ilk 10 ihracatçı şehir arasında yer alarak ihracatımızı sürekli olarak artırmaktır. 2001 yılında sadece 80 milyar dolar ihracat yapan Konya olarak bu sen 3 milyar dolar ihracatla kapatacağız. Bu rakamla Türkiye’de ihracatını en hızlı artıran şehirler arasındayız. İhracatıyla, istihdamıyla, milli gelire katkısıyla Konya; tüm kurumları ile işbirliği içinde ülkemizin ekonomik hedeflerine ulaşmasında katkı sağlamak için inanç ve kararlılıkla çalışmaya devam edecektir. Konya Ticaret Odası olarak, şehrimiz ve ülkemizin kalkınmasına katkı sağlama vizyonu ile şehrimize kazandırdığımız kurumlarla; Konya’nın dış ticaretinden, istihdamına; sanayimizin üretim yapısının dönüşümünden, beşeri sermayemizin güçlenmesine kadar pek çok alanda faaliyet göstermeye gayret ediyoruz. Konya Ticaret Odası Teknoloji ve Eğitim Kampüsü; Konya ekonomisinin üretim ve ticaret

kapasitesini dünya ile rekabette öne geçirecek şekilde geliştirmeyi hedefleyen uluslararası bir kurum olma yolunda ilerlemektedir. Sayın Bakanımızın, Kampüsümüzün çalışmalarına ve faaliyetlerine verdikleri güçlü desteğin devam edeceğine inanıyorum” dedi.

Konya Model Fabrika açılış töreninde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin pandemiye rağmen yatırım, üretim, istihdam ve ihracatla sağlıklı bir büyüme trendine girdiğini belirtti. Bakan Varank, “2021 yılı ikinci çeyrekte yüzde 21,7’lik ciddi bir büyüme gerçekleştirdik. Bu büyümeyle istihdamda da yılın ilk yedi ayında 1,7 milyon artış kaydettik. İhracatımız yıllık 210 milyar doları geride bırakarak bir rekora imza attı. İşte bütün bu istatistikler işin görünen kısmıdır. Bütün bunların gerçekleşmesinin ardında zorlu çalışmalar, büyük emekler yatmaktadır. Konya ile beraber ülkemizin dört bir tarafında büyük fedakârlıklarla gerçekleştirilen yatırımlar yer almaktadır. Biz devlet olarak yatırımlara destek olmaya devam ediyoruz. Sanayicimizin, girişimcilerimizin, gençlerin önünü açmayı sürdürüyoruz. Sağ olsunlar onlar da Türkiye’nin dört bir tarafındaki eserleriyle büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasında canla başla çalışıyorlar. Ben bu vesileyle Türkiye’mize güvenerek yatırımlarına devam eden müteşebbislerimize teşekkür ediyorum. KTO Başkanımız güzel bir rakamdan bahsetti. Konya’nın 2001 yılında 80 milyon dolar ihracatı bu sene 3 milyar dolara çıkacak, aradaki farkı tarif etmeme gerek yok. Muhalefet zaman zaman 19 senede Türkiye’de fabrika mı açıldı diyor. İhracatımızın yüzde 90’ı sanayi ürünlerinden oluşuyor. Fabrika açılmadıysa Konya 80 milyondan 3 milyar dolara ulaşma başarısını nasıl gösterdi. Elbette fabrikalara ihtiyacımız var. Biz devlet olarak özel sektörün fabrika açmasını destekliyoruz. Hamdolsun müteşebbislerimiz de Konya’da olduğu gibi destan yazıyorlar. Ben bu vesileyle Konya Ticaret Odası Teknoloji ve Eğitim Kampüsü içerisinde yer alan Model Fabrika, Mesleki Eğitim Merkezi, Dış Ticaret Merkezi ve Akıllı Teknolojiler Merkezi’nin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Konya Ticaret Odası Tekonoloji ve Eğitim kampüsü bünyesinde faaliyete geçen birimler hakkında bilgi veren Bakan Varank, Model Fabrika’nın 12 milyon liralık yatırımla kurulduğunu söyledi. Tesiste işletmelerin deneyimlerle öğrenip mentorler eşliğinde öğrendiklerini uygulamaya dönüştürdüğünü belirten Bakan Varank, “Şu an itibariyle bu model fabrikada 13 firmaya öğren dönüş, 33 firmaya eğitim ve danışmanlık, 47 firmaya da teknik teşhis ve tanı hizmeti sunuldu. İnşallah model fabrikanın çalışmaları ve firmalarımızın gayretiyle bu sayılar önümüzdeki dönemde daha da artacak. Firmalarımız daha rekabetçi bir yapıya kavuşacak. Evet, açılışını yaptığımız diğer bir tesis olan Konya Ticaret Odası Eğitim Merkeziyle ekosistemin eğitim ayağını güçlendiriyoruz. 9,5 milyon liralık yatırımla hayata geçen bu 21 bin metrekarelik eğitim kampüsünde, 16 derslik, 5 bilgisayar laboratuvarı, konferans ve seminer salonları ile 196 kişi kapasiteli konaklama merkezi bulunuyor. Makineden metal işleme teknolojisine, tasarım modellemeden endüstriyel otomasyona kadar birçok alanda eğitimler veriliyor. Bugün açılışını yaptığımız bir diğer tesis olan Dış Ticaret Merkezi, bölgenin ihracat kapasitesini ve pazarını artırmak amacıyla kuruldu. Burada, ihracat yapmak isteyen firmalara hedef müşteri, hedef pazar, yurt dışı tedarikçi, sektör detayları gibi alanlarda danışmanlık hizmetleri sunuluyor. Son olarak açılışını yaptığımız Akıllı Teknolojiler Merkezi’nde tarım makinesi üreticilerinin tarım 4.0’a adaptasyonunu sağlayarak uluslararası arenada daha rekabetçi hale gelebilmelerini hedefliyoruz. Bu merkezde üniversite sanayi iş birliğinde geliştirilecek projeler ile bir taraftan teknolojik kazanım elde edilirken diğer yandan üniversite öğrencilerimiz yetkinlik kazanmış olacak. Aslında bugün bir araya gelmemizi sağlayan önemli işlerden bir tanesi de Konya Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 5. Kısım Altyapı çalışmalarının resmi açılışı. Malumunuz OSB’ler içlerinde bulunan inovasyon merkezleri, depolama alanları, konferans salonları gibi

tesislerle iş birliğine yönelik ortamlar sunuyor. Ayrıca elektrik, doğalgaz, su ve haberleşme, atık su arıtma tesisleri, güneş enerjisi santralleri gibi altyapılarla OSB’lerdeki işletmelerin verimliliğini arttıracak hizmetler sunuyor. İşte açılışını yaptığımız bu yeni yatırımla OSB 5. kısmın atık su şebekesi, yağmur suyu şebekesi, fiber hat yatırımları gerçekleşmiş oldu. Devam eden kısımların da bitmesiyle bu yatırımlar 560 milyon liralık bir değere ulaşacak. Böylelikle işletmelerimizin sadece üretime odaklanabilecekleri yeni alanlar üretim ordularımızın hizmetine sunulmuş olacak. Tabii biz de bakanlık olarak sağladığımız çok uygun maliyetli kredilerle OSB’lerimizi finansal açıdan destekliyoruz. Konya OSB’ye de bugüne kadar 91 milyon lira kredi sağladık. Hamdolsun özel sektörümüz de sağlanan bu desteklere, üretim yatırımları ile karşılık veriyorlar. İşte Konya’ya verdiğimiz değer, Konya’ya yaptığımız yatırımlar ortada. 2021 yılı itibarıyla Konya’daki OSB sayısı 10’a ulaştı. 2 Endüstri Bölgesi projesi devam ediyor. Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi tamamlandığında Konya’mız savunma, havacılık ve uzay alanında parmakla gösterilen merkezlerden biri haline gelecek. Konya büyüyecek, Türkiye büyüyecek” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan Varank ve protokol üyeleri Konya Model Fabrika ve Organize Sanayi Bölgesi (OSB) 5. Kısım Altyapı açılışını gerçekleştirdi. Model Fabrika’yı gezen Bakan Varank, burada KTO Başkanı Selçuk Öztürk’ten bilgi alarak Model Fabrika’yla çalışan sanayicilerle sohbet etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.